


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 47 MΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 16 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 60 W |
| Power Dissipation | 60 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 16 A |
| Rds On Max | 47 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50 V |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 42 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 14 ns |
| Rise Time | 30 ns |
| Gate Charge | 80 nC |
| Drain to Source Resistance | 47 mΩ |
| Nominal Vgs | 2 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 10 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 50 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 857
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01986
Ext.Price$1.01986
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01986 | $1.01986 |
| 10 | $0.64634 | $6.46340 |
| 25 | $0.56511 | $14.12775 |
| 50 | $0.49409 | $24.70450 |
| 100 | $0.43198 | $43.19800 |
| 300 | $0.38322 | $114.96600 |
| 500 | $0.33997 | $169.98500 |
| 1000 | $0.31038 | $310.38000 |
